#abcf1 Historia F1 w pigułce…

#abcf1 Historia F1 w pigułce 9
Grand Prix Kanady 1995- Jedyna wygrana w karierze Jeana Alesiego

11 czerwca 1995 roku, Grand Prix Kanady. Zdobywca 15 miejsc na podium, Jean Alesi, ustawia się na 5 polu startowym swoim Ferrari 412T2 z silnikiem V12. Obchodzi właśnie swoje 31 urodziny. Na 1 okrążeniu utrzymuje swoją pozycję. Na kolejnym Alesi skutecznie wyprzedza swojego kolegę z zespołu, Gerharda Bergera, a jadający przed nim David Coulthard kończy rywalizację w żwirze.

Dzięki temu Francuz awansował na 3 pozycję, ze stratą 6 sekund do prowadzącego Michaela Schumachera. Utknął przed Damonem Hillem, który stworzył tzw. Pociąg. Pociąg w F1 to kolokwialnie określenie sytuacji, kiedy kilku kierowców jedzie wężykiem za wolniejszym kierowcą na czele. Zdecydowany atak na 17 okrążeniu sprawa, że Jean wydostaje się z pociągu Williamsa, i rusza w pościg za Schumacherem.

Przewaga kierowcy Benettona się przez kilka następnych okrążeń się nie zmieniała, widniała w okolicach 11-12 sekund. Ale mistrz świata z ubiegłego sezonu w późniejszej fazie wyścigu zaczął powiększać przewagę, z powodu szybszego zużywania się opon w bolidzie Ferrari. Po wykonanych pit stopach przez obu kierowców, przewaga Schumachera na 40 okrążeniu wynosiła już ponad 26 sekund. Na 56 okrążeniu było już 36 sekund. Więc ktoś może zadać sobie pytanie- dlaczego Niemiec nie wygrał?

Przywitajmy zagadnienie, znane przez wiele dekad w F1- czyli awaryjność. Kiedyś awarie były znacznie częstsze niż dzisiaj i taka właśnie awaria przydarzyła się Schumiemu. Skrzynia biegów w jego bolidzie się zacięła i bolid utknął na 3 biegu. Na 12 okrążeń przed końcem zjechał do boksu wymienić kierownicę (powód awarii), co potrwało około minutę. Jean Alesi objął prowadzenie w wyścigu, ale nie mógł jeszcze spocząć na laurach

Na przedostatnim okrążeniu w jego kokpicie zaczęła świecić kontrolka, która informowała o braku paliwa. Francuz musiał przeżyć chwilę strachu, ale paliwa starczyło na tyle, żeby przekroczyć metę.
Do boksów już nie dojechał bo paliwo się wyczerpało i zapewnił sobie podwózkę na bolidzie Michaela Schumachera (sytuacja na zdj)

Jean Alesi wygrał z przewagą ponad 31 sekund nad drugim Rubensem Barrichello w Jordanie. Trzecie miejsce zajął drugi kierowca Jordana Eddie Irvine, dla którego to było pierwsze podium w karierze. Było to również 105 zwycięstwo w historii Ferrari, które sprawiło, że Ferrari znalazło się na 1 miejscu w tej statystyce.

Po zwycięstwie w GP Kanady 2008, Jean Alesi podszedł do Roberta Kubicy mówiąc mu
Nie zrób tego co ja – o co chodzi? – Ja tylko raz wygrałem w F1. Było to w Kanadzie

Francuz jest uznawany za jednego z najlepszych kierowców F1, którzy nie zdobyli Mistrzostwa Świata. Jest trochę jak Robert Kubica- jego umiejętności przekraczały możliwości bolidu. Zdobył łącznie 32 miejsca na podium w tym tylko jedno na jego najwyższym stopniu.
=======================
Tradycyjne Tagi dla zasięgów:
#f1 #motoryzacja #sport #merytorycznywpis #wiedza #formula1 #kubica #f1pro #gruparatowaniapoziomu #historia
==========================================
Jak człowiek chce się rozwijać, musi mieć social media 🙂
Twitter tagu #abcf1, czyli historia w skróconej formie: https://twitter.com/AbcF1PL
Mój twitter: https://twitter.com/jaxonxst
Mój Instagram: https://www.instagram.com/jaxonxst/
Chcesz mi zadać pytanie? Śmiało: https://ask.fm/jaxonxst
============================================
Wołam Mireczki i Mirabelki

pokaż spoiler @robsosl, @Krystianek2k01, @yamaykee, @reizen, @benirpl, @wykopowybaltazar, @PanRejent, @vasos, @puzno, @Spott @ybubble7, @Bobert_Haubica, @Yachu, @Dalemsienabracnategobaita, @siopkus, @Szkocik, @PingwinieKolana, @smieszki_na_pelnej, @Mc_Duck, @Gusmag, @Hand_Solo, @pablonzo, @eliot123, @Nixon52, @japini, @TiDiEj, @mpisz, @Foczlik, @Kompulik, @Aiji, @yasiupl1, @arctickey, @Lefu, @hereisluke, @pan_sznuk, @pan_kleks8, @880825, @PyvaC, @honda2137, @m_n_g, @Awerege, @pan_demonium, @Gity @3zMK2, @no_no_name @Spottybubble7, @Drzewunio, @C9borewicz, @HyperXBang, @Giacomina, @su1ik, @plazmodesma, @lyst99, @Dammix, @MechanicznyTurek, @fioletowy11, @Bulin, @rayman_s, @DSS96, @Supa_skillz_boy, @Pierdziuszek, @Kartiww, @Dezywontariusz, @niezly_softcore, @KsiazePodziemia, @matek22, @Druh_Boruch44, @loczekdk @mariuszmaniek, @cindybal @zhidbX @Amelinowy @huudyy @Luki54321, @XaDasz, @, @MR_Szaman, @panpiko, @Gregu3, @Padaj, @Branco_Amigo, @burzopol, @DieselM65, @Kukiee, @Gargris, @Rzeszowiak2, @Neesh, @co_ta_anglia_to_ja_nie, @Ciapss, @Bust4, @lizus666, @Sm3rf1k, @Piospi, @andrzej89, @laazy, @thomansinho, @sq99, @Ansz3, @Hipodups, @szyperist, @Marek_CARGUY, , @Brant, @fatlip11, @xevus, @FalafelNaWynos, @vapien, @jonny17, @muciek1988, @snieznykoczkodan, @Masterav, @goodness702, @gituwa @Gryzuu @Drevnykocur @ejdrian313, @DooWo, @ajaku00, @Natrent, @Sosna00, @Obsavian, @BoskyZenon, @pawel_je, @raffef, @ksmprojekt, @MarcinoPierogi, @Pogadajmy, @doktorzgon, @Baakedr, @grzesiecki, @WieslawPaleta, @SavageMountain, @killer87, @Tropical_Gypsy, @zaxcer, @mikolajeczek @Paskudnyyy, @czacza90, @Menoetius, @Futsalista_cisowianka, @MaruderGD, @madjid-jot, @dididoox, @Kokil, @Menfizord, @shigeno14, @Sekundynian, @szczeppan !@Raa_V, @nihilistblues, @ZmutowanaFrytkownica, @CryNetWorker, @tom86tbg, @Carbonara-Lover, @nabbek, @DiscoDomino,@karamazov, @dratefka, @Heyterrrr,@mankej, @eldo2k, @reggaester, @ReadoN, @twarddy, @guex, @roxer, @sNw0w, @KolegaPatryk, @vantropf, , @Branco_Amigo, @lubie_drewno, @s0k1, @Wysu, @Majster90, @Razzish, @tomund, @ruinsane, @MarkosGalkos, @filip6464, @DOgi